EDİTÖRÜN NOTU

Prof. Dr. Şevket DÖNMEZ

Özet


“Anadolu: Bir uygarlıklar ve kültür köprüsü. Anadolu kültürlere köprü olma özelliği ile binlerce yıllık geçmişinde Avrupa ve Asya kıtalarını daima birleştirmiştir”. Bu veya buna benzer klişe cümlelerle başlar Anadolu tarihi ve kültürü ile ilgili yazılmış onlarca kitabın pek çoğu ya da söz konusu bu kitapların bir yerinde yukarıdaki cümlelerle aynı anlamlara gelen söylemlere mutlaka rastlarız. Gerçekte büyük bir yanılgıyı ifade eden bu cümleler çoğu kez de kasıtlı olarak kullanılmıştır. Ancak gerçek olan, Anadolu’nun hiçbir zaman bir kültür köprüsü olmadığı ve binlerce yıllık geçmişte Anadolu’da yaşayan insanların oluşturduğu köklü uygarlıkların yeni gelen insanların kültürlerini kendi özünde şekillendirerek yüksek Anadolu uygarlığının bir parçası haline getirdiğidir. Hiç unutulmamalıdır ki, Anadolu tarımın başladığı, hayvanların evcilleştirildiği, ilk köylerin kurulduğu, paranın icat edildiği, en önemli antik kentlerinin bulunduğu topraklara sahiptir, yani Eski Dünya en önemli parçalarından biridir.

Dünyada arkeolojik yönden zengin bölgelerin başında Türkiye toprakları gelmektedir. Arkeolojik kazıların yapılmasından daha önemlisi, sonuçlarının hızlı bir şekilde duyurulmasıdır. TÜBA-AR, Türkiye arkeolojisini merkezine aldığı yayın politikası ile Önasya ve Orta Asya’nın tüm bölgelerini en erken dönemlerden itibaren konu eden yazılara ev sahipliği yapmaktadır. Bu yönü ile ülkemizin ilk ve tek akademik arkeoloji dergisidir.

24. sayımız coğrafik ve kronolojik açıdan birbirinden önemli yazılardan oluşmaktadır. Bu vesile ile bu sayımıza yazıları ile değer katan tüm bilim insanlarına şükranlarımı sunarım. 24. Sayımızı hızlı ve nitelikli bir şekilde yayınlamamızda büyük emeği olan TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker’e, Editör, Yayın ve Danışma kurullarındaki değerli hocalarım ile meslektaşlarıma teşekkür ederim. Bu sayının teknik ve bürokratik işlerini başarı ile tamamlayan Asiye Komut, Fatih Akın Özdemir ve Cansu Toprak’a teşekkürlerimi sunarım.

Arkeolojik kazıların sonsuza kadar devam etmesi dileği ile.Tam Metin:

PDF

Refback'ler

  • Şu halde refbacks yoktur.